Wybierz  interesujący Cię produkt lub dowiedz się więcej na temat automatów samotuszujących

Automaty standardowe Wagraf

Oferta standardowa

Automaty Wagraf

Pieczatki automatyczne Trodat

Oferta dodatkowa

Automaty Trodat

Pieczatki automatyczne Colop

Oferta dodatkowa

Automaty Colop IQ

Automaty samotuszujące

Automaty samotuszujące  to rodzaj nośnika (opakowania) pieczątki, który zawiera w sobie płytkę tekstową (gumkę) i poduszkę z tuszem.  Poprzez dociśniecie  automatu uzyskuje się wyraźne odbicie na wybranym materiale.  Najpopularniejszymi producentami pieczątek automatycznych są firmy: Wagraf, Trodat, Colop.  Automaty są obecnie najpopularniejszym nośnikiem pieczątek z uwagi na łatwość użytkowania , zintegrowana poduszkę z tuszem , ergonomię , jakość odbicia i niezawodność.

Płytka tekstowa/gumka

gumka do pieczątki grawerowana laseremPłytkę tekstową, czyli element zawierający treść pieczątki wykonujemy w technice grawerowania laserem. Jest to obecnie najnowocześniejsza technologia zapewniająca najwyższa jakość odbicia nawet drobnych elementów, szczegółowych grafik, cienkich linii  bez względu na tryb wykonania( standardowy lub ekspresowy). Płytka taka może być stosowana w automatach samotuszujących i stemplach drewnianych .  Wykonane przez nas  płytki tekstowe mogą być również stosowane z tuszami specjalistycznymi (szybkoschnącymi , wodoodpornymi, do drewna, metalu, betonu )

Automaty samotuszujące- wielkość

Z uwagi na wielkość pola tekstowego automaty samotuszujące dzielimy na standardowe, czyli o wymiarach od 25×8 mm do 55×20 mm i niestandardowe, czyli o wymiarze do 112×68 mm.  Pieczątki niestandardowe dzielą się na dwie grupy:  automaty niestandardowe plastikowe i szkieletowe .

Automaty niestandardowe  plastikowe  mają wymiar do 74×34 mm . Ich zaletą są stosunkowo niewielkie wymiary,  waga i zdecydowanie niższa  cena .

Największe pieczątki automatyczne to automaty samotuszujące metalowe szkieletowe. Są zdecydowanie większe i cięższe.  Ich największą zaletą poza dużym polem tekstowym jest też wytrzymałość.

Pieczątki automatyczne zastosowanie

Automaty samotuszujące stosuje się wszędzie tam, gdzie pieczątka jest dość często używana . Są lekkie, poręczne,  gwarantują wysoką jakość odbicia i jego powtarzalność. Automaty posiadają w sobie tusz, który wystarcza na wiele odbić ( w wypadku tuszu standardowego)

Najpopularniejsze standardowe zastosowania to:

 • pieczątki imienne, faksymile (pieczątka z podpisem)
 • pieczątki z hasłami:  ODPIS, ZAPŁACONO, WPŁYNĘŁO, DUPLIKAT, PRIORYTET
 • pieczątki firmowe , pieczątki firmowe z logo, z grafiką (  świąteczne, ex libirs)
 • stanowiskowe, potwierdzające posiadanie uprawnień
 • księgowe (dekretacyjne, tabelaryczne, potwierdzające wpływ)
 • do  kart lojalnościowych (oznaczenie kolejnych wizyt/zakupów)

Zastosowania nietypowe pieczątek automatycznych:

 • oznakowanie materiałów nietypowych: metal, folia, beton, itp  ( wymaga zastosowania odpowiedniej poduszki dostępnej wyłacznie do automatów Colop i  specjalnego tuszu )
 • oznakowanie toreb, kopert, kartonów
 • numerowanie, oznaczenie producenta
 • podania daty ważności towaru
 • znakowania skóry ludzkiej na imprezach masowych

Tusz do pieczątek automatycznych

Najczęściej do pieczątek automatycznych stosuje się tusz wodny . Jest on przeznaczony do znakowania papieru zwykłego. Czasami stosowany jest także do drewna surowego,  do tkanin naturalnych ( jeśli nie będą prane), kartonów z tektury zwykłej ( nie śliskiej) . Polecamy  stosować wyłącznie tusze uznanych firm: Colop, Noris, Coloris. Tanie tusze dostępne na rynku są często  mocno rozcieńczone, co  pogarsza jakość odbicia, często wręcz sprawiają, iż stają się one nieczytelne. Nie należy mieszać różnych rodzajów, a nawet kolorów tuszu.

Tusze specjalistyczne należy stosować  wyłącznie do automatów posiadających specjalną poduszkę (tzw poduszkę filcową) i płytke tekstową wykonaną z gumy ( wszystkie płytki tekstowe wykonane w naszej firmie można stosować z tuszami specjalistycznymi dostępnymi w naszej ofercie)

W usłudze standardowej tanie pieczątki otrzymują Państwo możliwość wyboru koloru tuszu  w automacie z palety podstawowej ( do wyboru tusz: czarny, czerwony, zielony, niebieski) lub wybrania poduszki  suchej ( do samodzielnego uzupełnienia tuszem wodnym)

W usłudze dodatkowej można zamówić   automat Wagraf  uzupełniony tuszem w kolorze niestandardowym lub automaty Colop z poduszką przystosowaną do tuszów specjalistycznych ( szybkoschnących, wodoodpornych,  do tkanin, drewna, metalu, itp)